wtorek, 2 lutego 2016

Herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Obecne Województwo Kujawsko – Pomorskie składa się z kilku ziem historycznych: 
* Kujawy
* Ziemia Dobrzyńska,
* Ziemia Chełmińska,
* Wielkopolska.

Obecny Herb Województwa Kujawsko – Pomorskiego to połączone elementy herbu Prus Królewskich/Pomorza Gdańskiego (srebrna tarcza) z godłem kujawskim (połulew i połuorzeł). Uważam, że pominięcie herbu ziemi dobrzyńskiej i herbu Pomorza Gdańskiego jest błędem. Nie należy wstydzić się pięknych tradycji lecz je kultywować.

Historycznie wielkopolskie gminy powinny zostać włączona do obecnego Województwa Welkopolskiego.
Natomiast ziemie historycznych Kujaw, ziemi dobrzyńskiej i ziemi chełmińskiej powinny zostać połączone z historycznym Pomorzem Gdańskim i razem powinny stworzyć WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE.

Jednym z najstarszych herbów ziemskich na terenie Polski jest herb Kujaw. Znakiem Kujaw stał się znany od drugiej połowy XIII wieku herb książąt piastowskich linii kujawskiej, przedstawiający połulwa i połuorła (czasem w odwrotnej kolejności), których głowy łączy korona. Dla podkreślenia swego pochodzenia z linii książąt kujawskich herbu tego używali na pieczęciach królewskich Władysław I Łokietek i Kazimierz III Wielki, który nadał herbowi książęcemu rangę herbu Kujaw.
Od czasów panowania Władysława II Jagiełly herby ziemskie były umieszczane na pieczęciach królewskich. Pieczęcie kancelaryjne trzech pierwszych królów Polski z dynastii Jagiellonów mają tarczę czwórdzielną w krzyż z herbami Polski, Litwy, Wielkopolski i Kujaw.

Herb ziemi dobrzyńskiej wprowadzony został w połowie XIV wieku pod rządami Kazimierza III Wielkiego. Godłem jest głowa ludzka z bujnymi włosami i zarostem, w koronie i z rogami widocznymi między kwiatonami. Pod brodą widać ozdobną lamówkę szaty, która z czasem przybrała kształt drugiej, odwróconej korony. Symboliczne znaczenie herbu nie jest jednoznaczne. Część badaczy uważa, że jest to portret Kazimierza III Wielkiego, lecz może to być również głowa babilońskiego króla Nabuchodonozora z biblijnym przesłaniem, że król przez przemianę w wołu (dowód to rogi) może być ukarany za pychę.

Herb województwa pomorskiego (gdańskiego) w latach 1454–1795 w czasie istnienia I Rzeczpospolitej był czerwony gryfa na srebrnym polu.

Najmłodszym herbem jest herb ziemi chełmińskiej. Tak naprawdę jest to herb całych tzw. Prus Królewskich, który został nadany w 1466 roku przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka, kiedy Prusy Królewskie zostały przyłączone do Korony. Głównym motywem nadanego herbu jest czarny orzeł, widniejący na przecięciu ramion krzyża wielkiego mistrza Zakonu, wzbogacony przez elementy herbów Polski i Litwy: korony i ręki z mieczem. Korona umieszczona na szyi orła oraz ręka pogoni litewskiej symbolizowały podległość nowo przyłączonych ziem królowi polskiemu. 



Herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego




Flaga Województwa Kujawsko-Pomorskiego



2 komentarze:

  1. Kompletnie nie rozumiem skąd pomysł na łączenie Kujaw i Pomorza Gdańskiego. Historycznie ani etnograficzne te regiony nie są ze sobą powiązane. Jedynie w średniowieczu biskupstwo kujawskie obejmowało Pomorze Gdańskie. Dzisiejsza nazwa województwa to wynik polityki z okresu międzywojennego. Wówczas do Województwa Pomorskiego (z Toruniem ale bez Gdańska) dołączono Kujawy wraz z Bydgoszczą która leży na pograniczu Pomorza i Kujaw. Jeszcze w trakcie wojny rozpoczęto odtwarzanie administracji w tym woj. Pomorskiego. Dopiero później powstało województwo Gdańskie, jednak nazwy województwa z Bydgoszczą i Toruniem nie zmieniono, choć do morza miało ponad 100 km... Przez ignorancję władz centralnych oraz niezrozumiałe dla mnie podejście lokalnych polityków (głównie z Bydgoszczy) nazwa "pomorskie" przewijała się przez lata i została do dziś, choć związki tego województwa z Pomorzem są mniejsze niż np z Wielkopolską.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gmina Barcin to przecież Kujawy

    OdpowiedzUsuń