niedziela, 24 lutego 2013

Województwo łódzkie czy województwo łęczycko – sieradzkie ?



Reforma administracyjna z 1998 roku z dniem 1 stycznia 1999 r. powołała do życia województwo łódzkie.

Nazwa województwa nawiązuje do stolicy regionu – Łodzi, ale nazwa województwo łódzkie jest sztuczna i nawiązuje do istniejącego w II Rzeczpospolitej w latach 1919-1939 województwa łódzkiego. Przed tym okresem nie istniało takie województwo. Nie było, nie ma i nie będzie nigdy ziemi łódzkiej. Obecny obszar województwa łódzkiego to historycznie:  ziemia łęczycka, ziemia sieradzka, ziemia rawska (Mazowsze!), ziemia wieluńska i ziemia opoczyńska (ziemia sandomierska czyli Małopolska!).


Ziemia łęczycka (kolor niebieski)

Herb ziemi łęczyckiej

Ziemia sieradzka z ziemią wieluńską (kolor czerwony)

 Herb ziemi sieradzkiej

Herb ziemi wieluńskiej


Nasi wspaniali posłowie na Sejm przy konstruowaniu obszaru obecnego województwa łódzkiego, jak i samej nazwy nowo tworzonego regionu nie uwzględnili więzi społecznych, historyczno-etnograficznych i kulturowych tej części Polski. Można więc domniemywać, że został naruszony art. 15 Konstytucji Rzeczypospolitej polskie z 1997 roku. Mówi on wyraźnie:

Art. 15.
1. Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej.
2. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych określa ustawa.


Historycznie na obszarze obecnego województwa łódzkiego w okresie I Rzeczpospolitej Polskiej istniały województwa: łęczyckie, sieradzkie z ziemią wieluńską, rawskie oraz sandomierskie (obecny powiat opoczyński). Granice między tymi województwami nie zmieniały się i istniały od czasów ich utworzenia (panowanie Kazimierza III Wielkiego) aż do 1793 roku. Te trzy województwa łączyła wspólna historia dziejów i to od czasów Polski dzielnicowej.



Historyczny zasięg ziemi Łęczyckiej, ziemi sieradzkiej i ziemi wieluńskiej




Województwo łęczyckie i województwo sieradzkie z ziemią wieluńską w latach 1351-1793.

Późniejsze zmiany administracyjne na tym obszarze w okresie zaborów, jak i marionetkowych namiastek państwowości polskiej (księstwo warszawskie, Królestwo Polskie czy Kraj Nadwiślański) nie uwzględniały tradycji historyczno-etnograficznych i kulturowych tych ziem, gdyż były narzucone i wymuszone przez sytuację polityczną ziem polskich. Więc nie warto o nich wspominać.

W 1919 roku Polska po odzyskaniu niepodległości po 123 latach niewoli odziedziczyła podział administracyjny państw zaborowych, który został tylko lekko zmodyfikowany. Tak zostało utworzone pierwsze województwo łódzkie, które było zaprzeczeniem tradycji, kultury i historii obszaru na którym ono istniało. Po 1945 roku kontynuowano ten ahistoryczny podział administracyjny tej części Polski. 
Niestety trwa on po dziś dzień. Dziedzictwo zaborców polegające na łamaniu wielowiekowej tradycji tych polskich ziem zostało powielone w podziale administracyjnym z 1999 roku tj. w nazwie województwa jak i obszarze jego obowiązywania.

Moim zdaniem nazwa województwo łódzkie powinna zostać zmieniona na województwo łęczycko-sieradzkie. Z tak nazwanego województwa należało by wyłączyć ziemię rawską (włączyć do województwa mazowieckiego) i ziemię opoczyńską (włączyć do województwa świętokrzyskiego).  Obszar tak powołanego województwa łęczycko – sieradzkiego powinien obejmować swoim obszarem historyczne ziemie: łęczycką, sieradzką i wieluńską. Stolica powinna pozostać w Łodzi, ze względu na jej liczebność, poza tym trudno by było wybrać na stolicę województwa jedno z historycznych miast (Łęczyca, Sieradz czy Wieluń).

Tak zmienione województwo powinno również dostosować swój herb i flagę do nowego obszaru.

Herb Województwa Łęczycko-Sieradzkiego









Flaga Województwa Łęczycko-Sieradzkiego 





20 komentarzy:

  1. Zgadzam się z autorem.
    Cieszę się, że nie tylko ja podobnie myślę, ale bolesne jest, że stan faktyczny tak odbiega od tego jak mogłoby być

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nasze państwo utrzymuje wiele podziałów narzuconych nam przez zabójców. Włączając Ziemie Rawską poraz kolejny wrzucono to co bylo odrebne, podobnie z Opocznem ktore zupelnie odstaje kulturowo od tego wojewodztwo. Należy zaznaczyć iż wojewodztwo łęczyckie wchodziło historycznie w sklad wojewodztw wielkopolskich i stanowilo podział miedzy Wielkopolską , a Mazowszem , sama ziemia łęczycka byla odtebna od tych regionów, a wojewodztwa łeczyckie i sieradzkie utworzono z ziem ksiestwa łeczyckiego.Jednak widac u nas wszystko mozliwe.Do dziś obowiazują ukazy carskie odbierajace wielu miastom prawa miejskie mimo ich miejskiego charakteru. Np.Piątek, Parzeczew.Też widzę potrzebę zmiany nazwy i granic tego województwa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wystąpił błąd. Poddębice, z których ja sam pochodzę były w województwie Łęczyckim! Granicą była rzeka Ner, a Poddębice były miasteczkiem jakby granicznym lężącym po tej łęczyckiej stronie. Do dzisiaj za rzeką w kościołach odwołuje się do metropolity włocławskiego (dawna ziemia sieradzka podlega pod niego) natomiast po drugiej stronie Neru odwołuje sie do łódzkiego co często jest szokiem dla osób z okolicy. Poza tym ciekawy blog :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napis jet w sieradzkim punkt zaznaczajacy miasto w łęczyckim.

      Usuń
  4. Bardzo podoba mi się to jako Wielunianinowi na wygnaniu. Swego czasu zgłaszałem także swoje pomysły na podział terytorialny: http://prawica.net/node/1554

    OdpowiedzUsuń
  5. mapa którą prezentujecie jest o tyle bez sensu że nie umiejscawia powiatu bielskiego tj Bielska-Białej w woj. małopolskim.
    Nasze miasto to do 1951 Bielsko- Biała Krakowska. Nasza kultura, tradycja i historia, a przede wszystkim wspólnota tożsamości umiejscawia nas w Małopolsce.

    https://www.facebook.com/beskidzkidom

    Stowarzyszenie "Beskidzki Dom"

    OdpowiedzUsuń
  6. Generalnie się zgadzam z tym, że województwa powinny być odzwierciedleniem krain historycznych, czyli województw I RP oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Unikałbym jednak nazw dwuczłonowych oraz od nazw miejscowości. Ja jestem za 14 województwami:
    1. Mazowsze - Płock, Warszawa (zostaje na Mazowszu, ale nie jest jego stolicą), Łomża, Pruszków, Ostrołęka, Ciechanów
    2. Wielkopolska - Poznań, Kalisz, Gorzów Wielkopolski (cała Brandenburgia do Wielkopolski), Konin, Leszno
    3. Małopolska Zachodnia - Kraków, Częstochowa, Sosnowiec czyli dawne krakowskie
    4. Małopolska Środkowa - Kielce, Radom, Tarnów czyli dawne sandomierskie
    5. Małopolska Wschodnia - Lublin, Siedlce, Puławy czyli dawne lubelskie
    6. Ruś - Rzeszów, Chełm, Zamość, Przemyśl czyli dawna Ruś Czerwona
    7. Środkowopolska - Łódź, Łęczyca, Sieradz, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Wieluń czyli dawna Ziemia Łęczycko-Sieradzka
    8. Podlasie - Białystok oraz całe Polesie z Białą Podlaską i Włodawą a także cała Suwalszczyzna z Suwałkami
    9. Prusy - cała Warmia z Olsztynem i całe Mazury z Ełkiem oraz Elbląg
    10. Pomorze Wschodnie - Trójmiasto i Toruń
    11. Pomorze Zachodnie - Szczecin, Koszalin, Słupsk, Stargard i Lębork
    12. Kujawy - Bydgoszcz, Włocławek i Inowrocław
    13. Górny Śląsk - Katowice wraz z całą aglomeracją, Opole, Kędzierzyn-Koźle
    14. Dolny Śląsk - Wrocław, Zielona Góra, Wałbrzych

    OdpowiedzUsuń
  7. Więzi społeczne? Kępno i Wieruszów? Te "więzi" wyglądają gorzej niż więzi Krakowa z Warszawą, czy Torunia z Bydgoszczą :D Autor powinien zagłębić się w te relacje ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak się składa, że też uważam, że poprawną nazwą byłoby województwo łęczycko-sieradzkie. Są jednak dwie rzeczy, które należy dodać:

    (1) Na przełomie XI/XII istniała prowincja łęczycka (być może już od końca X w.), przekształcona w księstwo łęczyckie w latach 20-tych XIII w. Granice księstwa można zobaczyć w monografii Marka Kotera "Historyczno-geograficzne podstawy oraz proces kształtowania się regionu łódzkiego" (http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/18242/8-131_161-Koter.pdf) na Ryc. 1. Wszystkie granice poza wschodnią pokrywają się z granicami województw łęczyckiego i sieradzkiego przed włączeniem ziemi wieluńskiej do woj. sieradzkiego w 1420. Spowodowane jest to tym, że księstwo łęczyckie w roku 1239 (lub 1243) straciło 3 kasztelanie zapiliczańskie (żarnowską, skrzyńską i małogoską). Powiat opoczyński i inne fragmenty województwa łódzkiego znajdujące się za Pilicą stanowią małą cząstkę tych trzech kasztelani zapiliczańskich. Co ciekawe granica pomiędzy prowincją łęczycką i sandomierską sprzed 1239 r. istniała aż do XIX w. jako granica kościelna pomiędzy biskupstwami (mapa pokazująca stan z XVI w: http://atlasfontium.pl/index.php?article=corona).

    (2) Ziemia rudzka/wieluńska podczas rozbicia dzielnicowego rządzone przez książąt wielkopolskich, również kaliskich. Panuje pogląd, że ziemia wieluńska była powiązana z kaliską. Obecnie ziemia wieluńska w części znajduje się w województwie wielkopolskim, w części w łódzkim. Najlepiej byłoby jednak gdyby ziemia wieluńska nie była dzielona na części i została przyłączona albo do łódzkiego, albo do wielkopolskiego.

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajny artykuł. I dodam coś też od siebie Przedbórz według obecnego podziału administracyjnego tak pasuje do powiatu radomszczańskiego jak przysłowiowy wół do karety. Przedbórz to historycznie część powiatu koneckiego, ewentualnie powinniśmy należeć do powiatu włoszczowskiego. Bo administracyjnie i kulturowo bliżej nam do Końskich czy Włoszczowy aniżeli do Radomska. Obecne położenie Przedborza czy Opoczna to taka sama abstrakcja jak obecna przynależność, Przysuchy, Szydłowca, Lipska, Zwolenia do woj. mazowieckiego a Częstochowy, Koniecpola czy Zawiercia do woj. śląskiego. Czysty oksymoron, ale takich kwiatków jest o wiele więcej.

    OdpowiedzUsuń
  10. 58 yr old Engineer I Courtnay Whitten, hailing from Kelowna enjoys watching movies like Claire Dolan and Knife making. Took a trip to Tsingy de Bemaraha Strict Nature Reserve and drives a Mercedes-Benz 540K Special Roadster. kotwica

    OdpowiedzUsuń
  11. 47 year old Physical Therapy Assistant Salmon McFall, hailing from Guelph enjoys watching movies like "Sound of Fury, The" and Embroidery. Took a trip to Tyre and drives a Horch 853A Special Roadster. strona tutaj

    OdpowiedzUsuń
  12. 29 year-old Human Resources Assistant IV Fianna Cameli, hailing from Sioux Lookout enjoys watching movies like Chimes at Midnight (Campanadas a medianoche) and Running. Took a trip to Major Town Houses of the Architect Victor Horta (Brussels) and drives a Econoline E150. Czytaj wiecej tutaj

    OdpowiedzUsuń
  13. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wielu ludziom Łódź przeszkadza. Nawet niektórzy politycy partii rządzącej uważają, że nie leży ona w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  15. Generalnie kierunek koncepcji jest dobry by oprzeć podział administracyjny na regionach historycznych. Trzeba jednak pamiętać, że granice regionów też ulegały zmianom. Klasycznym przykładem są tu Siedlce, które w I RP należały do woj. Sandomierskiego a więc Małopolski. Ale dziś, konia z rzędem jeśli znajdziecie jakiegoś siedlczanina, który powie, że jego miasto leży w Małopolsce. Dla wszystkich jest to już Podlasie. Jest to efekt utworzenia zupełnie ahistorycznego województwa podlaskiego w czasach kongresówki, które potem stało się gubernią siedlecką i nie miało nic wspólnego z historycznym województwem podlaskim ze stolicą w Drohiczynie. Ale "podlaskość" Siedlec dziś jest powszechnie przyjęta (choć województwo mazowieckie :)). Inny przykład to casus Górnego Ślaska i Zagłębia Dąbrowskiego. Oni tak się tam "kochają", że najlepiej ich oddzielić. Przecież Zagłębie to Małopolska a nie żaden Śląsk. Tylko, że z drugiej strony więzy Zagłębia ze Śląskiem w zakresie powiązań gospodarczych, komunikacyjnych, organizacyjnych (związek metropolitalny!) są tak silne, że trudno było by te tereny teraz rozdzielić. I jeszcze jedna uwaga; widzę, że Elbląg jest dany do Warmii i Mazur. Błąd! To powinno być Pomorze.Ktoś powyżej napisał, że stolica mazowieckiego powinna być w Płocku a nie w Warszawie. Absolutnie się nie zgadzam. Warszawa to obecnie jedyna realna stolica Mazowsza tak samo jak Łódź musi być stolicą województwa obejmującego Ziemie Łęczycką i Sieradzką. Myślę, że wyodrębnianie resztek Rusi Czerwonej, które nam zostały też nie przystaje do dzisiejszej sytuacji. Tarnów to historyczne sandomierskie. Tak! Ale obecnie łączenie go z Kielcami jest sztuczne. Zdecydowanie podpada pod Kraków. Częstochowa - miasto historycznie małopolskie ale tak położone, że nie wiadomo co z nim zrobić. Dać im województwo, oddać pod Kraków, Kielce? A może Łódź? Długo by jeszcze pisać. Krótko mówiąc proponuję następujący podział na województwa :
    - Zachodniopomorskie, Szczecin
    - Pomorskie, Gdańsk
    - Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn
    - Lubusko-Nadodrzańskie, Zielona Góra, Gorzów Wlkp.
    - Wielkopolskie, Poznań
    - Kujawsko-Nadwislańskie, Bydgoszcz, Toruń
    - Mazowieckie, Warszawa
    - Dolnośląskie, Wrocław
    - Śląsko-Dąbrowskie, Katowice, Sosnowiec
    - Środkowopolskie, Łódź, Częstochowa
    - Małopolskie, Kraków
    - Kieleckie, Kielce, Radom
    - Lubelskie, Lublin
    - Rzeszowskie, Rzeszów

    OdpowiedzUsuń
  16. Rozumiem , że część dawnego wojewodztwa rawskiego wchodzaca obecnie w sklad wojewodztwa łódzkiego wraca do Mazowsza. Właczenie tej czesci do łódzkiego to sztuczny twor nie pasujacy ani do łęczyckiego ,ani do sieradzkiego.

    OdpowiedzUsuń
  17. Kurwa macie problemy, ziemia łódzka powstała własnie teraz bo to Łódź jest znaczącym miastem. Pewnie chodzi o kasę, bo jak nie wiadomo o co chodzi to... No właśnie

    OdpowiedzUsuń
  18. Boli Łódź, co? Najlepiej byłoby, gdyby Łódź była miastem (lub aglomeracją) wydzielonym. Dalsze wioski niech bawią się dalej same.

    OdpowiedzUsuń