Na terenie Górnego Śląska zachowała się lokalna tradycja, kultura a nawet gwara ludowa. Mieszkańcy tego regionu nie pozwolą na wymazanie ich tożsamości. Posiadają nawet regionalną partię, dążącą do odzyskania przedwojennej autonomii Górnego Śląska. Mieszkańcy tego regionu podtrzymują pamięć o historycznych granicach Górnośląskiej części regionu.
Odmienna sytuacja panuje niestety na terenach historycznego Dolnego Śląska. Przeważającą ludnością tej części regionu śląskiego są przybysze z ziem utraconych na wschodzie (tzw. zaburzanie) oraz ludność centralnej Polski (Kieleckie). Miejscowa ludność autochtoniczna (Niemcy-Dolnoślązacy) zostali wysiedleni na zachód Niemiec. Gwara dolnośląska polska i tradycja kultury dolnośląskiej polskiej tego regionu zachowała się jedynie w okolicach Sycowa, Rychtala i Bralina. Mimo tego, że obszar Dolnego Śląska został zasiedlony przez ludność polską napływową nie należy niszczyć kultury miejscowej oraz należy podtrzymywać i utrwalać wiedzę na temat granic historycznych Dolnego Śląska.
Dolny Śląsk nie jest tożsamy z województwem dolnośląskim, gdyż w skład tego regionu wchodzą historycznie również powiat brzeski, namysłowski, zielonogórski, świebodziński, krośnieński, żagański, nowosolski i wschowski.
Niestety przy tworzeniu podziału administracyjnego Polski na województwa z 1999 roku Sejm nie wziął pod uwagę podziału kraju na regiony historyczno-etnograficzne. W związku z powyższym ziemie śląskie znalazły się w pięciu województwach : lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz pewne skrawki w wielkopolskim.
Ponadto obecny podział administracyjny Polski z 1999 roku jest efektem uchwalenia dwa lata wcześniej konstytucji. Niestety, ustawa wprowadzająca podział kraju na 16 województw, narusza artykuł 15 konstytucji Polski.
Art. 15.
1. Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej.
2. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych określa ustawa.
Z drugiego ustępu tego artykułu wynika, że podział terytorialny musi uwzględniać więzi społeczne oraz jedne z dwóch: gospodarcze albo kulturowe. Nie da się ukryć, że Dolny Śląsk oraz Górny Śląsk to jedność społeczna i kulturowa, a także gospodarcza (o ile w rozważaniach wyrwiemy się ze stereotypu GOP=Śląsk). Poza tym trudno nie zauważyć wspólnoty historycznej…
Dlatego podział Górnego Śląska między dwa województwa oraz podział Dolnego Śląska między trzy województwa jest sprzeczny z literą ustawy zasadniczej.
Nie zakłamujcie historii i etnografii naszego wspaniałego regionu.
Historyczne granice Śląska z podziałem na cześć Dolną i Górną regionu:
Pytanie dlaczego jako historyczną uznawać tylko mapę z czasów średniowiecza. Np. Kotlina Kłodzka od kilkuset lat jest związana ze Śląskiem. Czas chyba uznać jej śląskość.
OdpowiedzUsuńŚlązak wrocławski
Autorze, za interpretacje prawa to ty sie lepiej nie zabieraj, bo tego wyraznie nie potrafisz. Art.15 ust.2 mowi, ze podzial wojewodzw winien uwzgledniac wiezi: albo spoleczne, albo gospodarcze, albo kulturowe, albo dwa z nich, albo wszystkie z nich. Zastosowano tu implikacje, wiec niezgodne z Konstytucja bedzie dopiero utworzenie wojewodztwa, ktore narusza jednoczesnie wiezi: spoleczne, kulturowe i gospodarcze.
OdpowiedzUsuńNie wnikam natomiast we wniosek.
Tylko, że w tym artykule konstytucji też jest jasno zawarta informacja, że utworzone województwo musi zapewniać zdolność wykonywania zadań publicznych, a tego województwo lubuskie oraz opolskie nie zapewniają.
UsuńTe dwa województwa są ahistoryczne, aetnograficzne, akulturowe ale co BYŁO DLA POLITYKÓW SLD I PREZYDENTA KWAŚNIEWSKIEGO WAŻNE W 1998 r. prosldowskie. I tylko to było wyznacznikiem kompromisu między opozycyjnym SLD a koalicją AWS-UW. Gdyby te dwa województwa nie powstały p. Kwaśniewski zawetował by ustawę o nowym podziale administracyjnym Polski, tak jak to uczynił z projektem 12 województw.
niestety obecny podział administracyjny polski oraz podział kompetencji między samorząd wojewódzki a centralę nie zapewnia województwom samodzielności finansowej i budżetowej. Dzięki temu województwa są całkowicie zależne od władzy centralnej a takie małe województwa jak opolskie czy lubuskie żyją jedynie z dotacji władz centralnych i tzw. "janosikowego". A nie tak miała funkcjonować administracja publiczna w myśl reformy prof. M. Kuleszy !
UsuńOgólnie jestem na tak, ale ziemia wschowska do Wielkopolski.
OdpowiedzUsuńdokładnie jako mieszkaniec Wschowy, uprzejmie proszę o nie łączenie naszego miasta z Dolnym Śląskiem, żywioł niemiecki może i był dolnośląski, jednak polska Wschowa jest Wschową WIELKOPOLSKĄ!!
OdpowiedzUsuńNie chcę polemizować z poglądem a propos zgodności ,czy też nie,podziału ,wynikającego z Konstytucji RP,natomiast nie zauważyłem na mapie Głogowa,jednego z najważniejszych miast na szlaku piastowskim.Zastanawiające przeoczenie...
OdpowiedzUsuń