niedziela, 20 stycznia 2013

Historyczne granice Dolnego Śląska



Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że twórca tego  blogu ma na celu propagowanie prawdy o Dolnym Śląsku, jego tradycji, kulturze, tradycji i etnografii, które w okresie w PRL i obecnie w czasach III RP są zakłamywane lub ulegają manipulacji do celów czysto politycznych. Nie jestem związany z żadnym ruchem regionalistycznym, lecz politologiem i historykiem chcącym budzić świadomość regionalną na Dolnym Śląsku.


            W internecie można natrafić na wiele map Śląska oraz jego poszczególnych części składowych. Najwięcej jest map historycznego Śląska utożsamianego z pruską prowincją Śląsk oraz Dolnego Śląska utożsamianego z Województwem Dolnośląskim. Celowo pomijam tutaj kwestię Górnego Śląska, gdyż nie ma większych problemów z określeniem jego historycznych granic, ponieważ w tej części regionu istnieje silna tożsamość regionalna pielęgnowana przez ludność autochtoniczną. Tak więc wracamy do kwestii Dolnego Śląska. Utożsamianie Śląska z pruską prowincją Śląsk i Dolnego Śląska z pruską prowincją Dolny Śląsk jest delikatnie mówiąc uproszczeniem. Może to wynikać z niewiedzy lub czystej ignorancji i niechlujności osób, które stawiają znak równości między pruską prowincją Dolny Śląsk a historycznym Dolnym Śląskiem.

Pewnie zadajecie sobie w tym momencie pytanie w czym tkwi problem? 

Już wyjaśniam:

Pruska prowincja Dolny Śląsk obejmowała swoim zasięgiem powiaty historycznie przynależne do Dolnych Łużyc (lubański, zgorzelecki, różbarski i wojrowicki). Ponadto w skład tej prowincji wchodziła ziemia kłodzka, która nie przynależy historycznie do Dolnego Śląska, ani w ogóle do Śląska jako całości. Jednak najważniejszą kwestią jest to, że do pruskiej prowincji Dolny Śląsk nie należały historycznie dolnośląskie powiaty: krośnieński i świebodzińsko-sulechowski.


            Drugą błędną mapą przedstawiającą historyczny Dolny Śląsk, jest mapa obecnego Województwa Dolnośląskiego. Zwolennicy tak pojmowanego Dolnego Śląska również nie mają „zielonego pojęcia” o historycznych granicach Dolnego Śląska. W tym przypadku problem jest zbliżony do sprawy pruskiej prowincji Dolny Śląsk. Województwo Dolnośląskie nie pokrywa się z historycznym obszarem Dolnego Śląska.

Dlaczego ? 

Odpowiedź jest prosta. W skład tego województwa wchodzą dolnołużyckie powiaty: lubański, zgorzelecki oraz powiat kłodzki, który jest odrębną jednostką historyczno-geograficzną tj. ziemią kłodzką. Poza granicami Województwa Dolnośląskiego znalazły się historycznie dolnośląskie: powiat brzeski z wyłączeniem gminy Grodków i Popielów,  powiat namysłowski z wyłączeniem gminy Pokój, powiaty żagański, nowosolski, zielonogórski, krośnieński, świebodziński, wschowski oraz miasto Zielona Góra. Ponadto poza granicami Województwa Dolnośląskiego zostały historycznie dolnośląskie gminy: Rychtal, Perzów, Bralin i Sośnie.




Poniżej przedstawiam mapę Dolnego Śląska w jego historycznych granicach:

* kolor zielony - uwzględnia ona tylko ziemie leżące na ternie obecnej Polski
    



Poniżej przedstawiam mapę Dolnego Śląska w jego historycznych granicach:

* kolor czerwony to granice historyczne Dolnego Śląska - uwzględniają ona wszystkie historycznie przynależne do Dolnego Śląskia ziemie



Historyczne granice regionu Śląsk z podziałem na Dolną i Górną jego część:

1) Historyczne granice regionu Dolny Śląsk - KOLOR ZIELONY
2) Historyczne granice regionu Górny Śląsk - KOLOR ŻÓŁTY





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz